První boleslavský koncert k Roku české hudby 2024

03.03.2024

Smetanovo trio, patřící k pokračovatelům slavné české komorní tradice, uvítalo zaplněné hlediště městského divadla. Na úvod koncertu vystoupil se sympatickým výkonem pianista Martin Vodička – talent místní ZUŠ. Celý koncert pak provázel slovem violoncellista Jan Páleníček.

Koncert byl věnován letošnímu Roku české hudby, který vždy jednou za deset let rozezní nejen naše pódia českou hudbou. Na úvod zaznělo rané trio Josefa Suka, následovaly slavné Dvořákovy Dumky a po přestávce vrchol koncertu – Smetanovo Trio g moll.

Soubor dokázal divadlo naplnit bohatým zvukem, kterému vévodil stále ještě nový Petrof Monsoon pod rukama skvělé Jitky Čechové. Obdivuhodný byl sametový zvuk houslí Jana Talicha, který dokázal udržet tónovou kvalitu i ve vypjatých pasážích. Soubor hrál s naprostou intonační jistotou a v dokonalé souhře. Můžeme jen litovat, že naše město stále postrádá koncertní sál s bohatší akustikou – romantický repertoár by delším dozvukem získal ještě více barevnosti a naléhavosti.

Koncert navštívilo kromě abonentů také nové, méně zkušené publikum, které tleskalo mezi větami jednotlivých skladeb. Až po výslovné prosbě souboru mohl závěrečný Smetana zaznít nerušeně a v plné kráse a hloubce. Smetanovo trio tímto svým výstavním opusem dokázalo, že patří k naší interpretační špičce. V ohlasech posluchačů jsem zaznamenala, že pro mnohé bylo právě trio Bedřicha Smetany objevem a mimořádným zážitkem.

Koncert zakončily dva milé haydnovské přídavky, které vyzněly v sušší akustice moc krásně.

Slavnostní večer doplnila výstava obrazů se smetanovskou tematikou od akad. malíře Jana Řeřichy. Obrazy zapůjčilo ze svých sbírek Muzeum Mladoboleslavska a byly vystaveny v horním foyer divadla. Škoda, že se pro ně nenašlo příhodnější místo, kde by lépe vynikla jejich monumentalita. Pokud by se je podařilo umístit přímo na jevišti, jistě by umocnily zážitek z koncertu.

Buďme hrdi, že se můžeme nazývat Smetanovým městem. S Boleslaví je spojeno období Smetanova mládí a později bohatá spolupráce (čestné členství!) s pěveckým sborem Boleslav. Někteří Boleslavané možná nevědí, že na místním Havelském hřbitově je pochována Smetanova matka.

Dalším koncertem Kruhu přátel hudby bude vystoupení souboru Concerto Aventino, které se bude konat v Galerii Pod Věží – zazní renesanční a barokní hudba v autentickém prostředí renesanční radnice. Můžeme se těšit na další krásný umělecký zážitek.

Eva Pinkasová, Spolek přátel umění Mladá Boleslav


Foto Zdeněk Kolín: