Zážitky z Bennewitzova kvarteta

03.05.2024

Ve čtvrtek 2. května proběhl v aule mladoboleslavského Gymnázia Dr. Josefa Pekaře koncert světově proslulého Bennewitzova kvarteta.

Samotnému koncertu předcházelo krátké vystoupení nastupující mladé generace, dívčího kvarteta ze ZUŠ Mladá Boleslav. Vtipně vybraná úprava lidové písně mile odlehčila začátek koncertu.

Pánové Jakub Fišer, Štěpán Ježek, Jiří Pinkas a Štěpán Doležal zvolili na úvod poslední Haydnův kvartet v F dur. Hráli s lehkostí, citem a hravostí. Vše korunovali úsměvem, vzájemně se doplňovali a byla radost sledovat jejich souhru a komunikaci, která je v komorním tělese tolik důležitá.

Od klasicistní hudby se následně přesunuli k o poznání modernějšímu E. Schulhoffovi, který vtrhl do sálu jako živelná bouře. Hudebníci předváděli dechberoucí flažolety i zuřivá forte, přičemž od jednoho k druhému přecházeli plynule bez nejmenšího zaškobrtnutí. Pokud divák na chvíli odhlédl od poetična a zaměřil se na technickou stránku věci, mohly ho upoutat i zdánlivé, leč neméně důležité, maličkosti jako například hbité obracení stránek či nasazování dusítek. V průběhu skladby jsem několikrát měla pocit, že slyším nástroje, které na pódiu vůbec nejsou, například fujaru.

Po přestávce následoval symbolicky Antonín Dvořák, neboť letos slavíme Rok české hudby. Méně známý kvartet a moll z jeho rané tvorby krásně završil koncert. Nutno dodat, že aula gymnázia byla vhodně zvoleným prostorem a velikostně i akusticky kvartetu svědčila.

Posluchači odměnili Bennewitzovo kvarteto bouřlivým potleskem a vyžádali si tak nakonec dva přídavky. Ty tematicky korespondovaly s první polovinou koncertu, poslechli jsme si dalšího Haydna a Schulhoffa. Ani po bezmála dvou hodinách hráči neztráceli na energii a preciznosti.

Nejedním návštěvníkem koncertu musela při odchodu rezonovat otázka: Může být na světě něco krásnějšího než smyčcový kvartet?...

A teď mne prosím omluvte, musím jít cvičit.

Hodně cvičit.

Kateřina Kárníková, členka Mladoboleslavského komorního orchestru a orchestru ZUŠ MB Archi giocosi.

Více fotografií z koncertu v článku na mb-net.cz.