Zakončení první části sezony KPH ve znamení mládí

27.06.2026

Obrázky z MB-NET

     Život umělce můžeme přirovnat k ročním obdobím. Jarem jsou léta studií, létem účast ve velkých soutěžích a začátek koncertní kariéry. Na podzim umělec sklízí vše, co svému umění věnoval, a v zimě se o své zkušenosti často dělí s nastupující generací. A pak se celý koloběh znovu opakuje…

     22. června se ve Sboru českých bratří symbolicky protnul kalendářní čas s životním obdobím mladých umělců. Právě jsme vstoupili do léta, stejně jako oni po letech studií vstupují do své profesionální kariéry. Téměř stovka posluchačů se zaposlouchala do programu Akademie komorní hudby, která podporuje mladé hudební talenty a věnuje se jejich vzdělávání v oblasti komorní hry.

     Úvod koncertu již tradičně patřil místní ZUŠ. Romanci Jeana Sibelia citlivě přednesl absolvent klavírní třídy Oleny Simonové Adam Folprecht. Poté následovala vystoupení stipendistů Jihočeských klavírních kurzů a Ševčíkovy akademie. Koncert zahájila Smetanova koncertní etuda Na břehu mořském ve virtuózním podání Matouše Zukala. Následovaly Hulán a Skočná z druhé řady Českých tanců, které na již stoletém klavíru Petrof velmi citlivě provedl Vojtěch Trubač. Krásnou barvou tónu zaujala viola Bohumila Bondarenka, jenž za klavírního doprovodu Vojtěcha Trubače přednesl Romantický kus Oskara Nedbala, violisty proslulého Českého kvarteta. Poté jsme vyslechli dvě virtuózní skladby slavného českého houslisty Váši Příhody ve skvělém podání Pavly Bedřichové. Váša Příhoda byl mimochodem manželem Almy Rosé, o níž jsme nedávno mohli v Pluhárně zhlédnout hudebně-divadelní představení Because of Alma.

     Akademie komorní hudby k nám přivezla i ozvěnu festivalové atmosféry ze Smetanova rodného města, kde právě probíhá festival Smetanova Litomyšl. Stejný koncert zde zazněl již o den dříve. Závěr první poloviny programu patřil dvěma Smetanovým duetům Z domoviny v podání Terezy Horákové a Vojtěcha Trubače. Pro mladoboleslavské posluchače je jistě zajímavé připomenutí, že jak České tance, tak i Z domoviny zkomponoval Bedřich Smetana v nedalekých Jabkenicích.

     Druhá polovina koncertu přinesla jedno z vrcholných děl komorní literatury – Klavírní kvintet g moll, op. 57 Dmitrije Šostakoviče. Dosavadní účinkující doplnil zakladatel a lektor projektu, violoncellista a profesor JAMU Tomáš Jamník. Jejich společné provedení se stalo vrcholem celého večera. Souboru se podařilo vystihnout neustálé střídání lyriky, ironie i skryté tragiky, které je pro Šostakovičovu hudbu tak typické, a zároveň vytvořit dokonale vyvážený komorní dialog všech pěti nástrojů. Publikum odměnilo interprety dlouhotrvajícím zaslouženým potleskem.

     A tak, zatímco mladí hudebníci vstupují do svého uměleckého léta, my se po prázdninové přestávce budeme těšit na další hudební setkání. V září nás čekají hned dva abonentní koncerty Kruhu přátel hudby, dále koncert Mladoboleslavského komorního orchestru i vystoupení Bennewitzova kvarteta. Krásné a inspirativní léto! 


Eva Pinkasová

Share