Z mladoboleslavské ZUŠ až do finále soutěže Pražského jara!

16.05.2024

Sedmnáctiletý student Pražské konzervatoře Jan Novák dosáhl obrovského úspěchu, když na Mezinárodní soutěži Pražského jara v oboru housle postoupil do tříčlenného finále, kde získal druhou cenu a mnoho dalších ocenění:

  • Laureát soutěže Pražského jara 2024 - 2. cena
  • Divácká cena věnovaná Přáteli Pražského jara
  • Cena Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby zkomponované pro MHS Pražské jaro 2024
  • Cena Olega Podgorného pro nejúspěšnějšího nejmladšího českého účastníka celé soutěže (podmíněno účastí alespoň ve II. kole)
  • Cena Českých center koncert a pobyt v jednom z Českých center v Evropě pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže
  • Cena Nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže
  • Cena Společnosti Mercedes Benz pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže (podmíněno účastí ve finále nebo čestným uznáním)

Tato soutěž je vyhlašována pro mladé umělce do 30 let a pro každý obor se koná jednou za sedm let. Letos bylo přihlášeno 92 houslistů z 18 zemí, do prvního kola postoupilo 42 z nich a do druhého 10. Jako laureátovi prestižní soutěže se Honzovi otevírají dveře na světová pódia, což je pro něj startem k tomu, aby i profesionálně dělal to, v čem je výjimečný a co ho neskutečně baví. 

Jak jistě mnozí víte, tak Jan pochází z houslové rodiny. Jeho dědeček Josef Novák byl věhlasným houslovým pedagogem, ředitelem mladoboleslavské ZUŠ a zakladatelem Mladoboleslavského komorního orchestru. Také Honzovi rodiče jsou houslovými pedagogy. Jiří Novák vede MBKO v jeho jubilejní šedesáté sezóně, Diana Nováková působí na zdejší ZUŠ. Nás může těšit, že Honzovy první houslové krůčky proběhly na zdejší Základní umělecké škole pod vedením Marie Švejdové.

Dodatečně můžete shlédnout videozáznamy houslové soutěže: