To nejlepší z muzikálů

22.05.2023

Uprostřed letošní sezony Kruhu přátel hudby jsme se mohli potěšit lehčí múzou – Podnikový dechový orchestr Škoda Auto nás zavedl do světa muzikálů.

Publikum téměř zaplnilo Sbor českých bratří a vyslechlo hudbu muzikálových hvězd Andrewa Lloyd Webbera a Leonarda Bernsteina a také českých muzikálových tvůrců – Karla Svobody a Michala Davida.

Orchestr se mohl spolehnout na skvělou sekci spodních žešťů a solidní baterii bicích. Pěkná byla také instrumentální orchestrální sóla (trubka Přemysla Vlasty). Sympaticky se představili tři pěvečtí sólisté: Radka Černíková, Markéta Amerighi a Karel Jakubů. Dirigentské gesto Kamila Mezihoráka bylo přesvědčivé. Potěšující je, že se orchestru daří přitáhnout do svých řad i mladou generaci hudebních nadšenců. Populární muzikálové melodie orchestru sluší, jsou zárukou úspěchu, nadšené publikum si vytleskalo přídavek z muzikálu Dracula.

Chceme-li pojmenovat něco, co by bylo možné zlepšit – tak je to u amatérských těles nikdy nekončící práce na cizelování intonace a také souhra – zvláště u staccatovaných témat či doprovodů. Také dynamika by mohla být bohatší zvláště v oblasti piana. Ale tyto drobné nedostatky může mít "na svědomí" také teplota a akustika Sboru českých bratří.

Škoda jen, že nebyla věnována větší pozornost tištěnému programu, který byl zřejmě okopírován z mailové korespondence (včetně chybějících jmen instrumentálních sólistů a bez informace, že jde o koncert KPH), obligátní větička Změna programu vyhrazena působila až cimrmanovsky.

Podle mého názoru je na zvážení, zda by tento repertoár nevyzněl lépe ve velkém sále Domu kultury nebo ve Škoda Muzeu, ve Sboru českých bratří se mohutná forte orchestru násobí a slévají.

Více než 80 let tradice zavazuje mladoboleslavský orchestr k udržení činnosti v nejlepší možné kvalitě. Věřme, že již brzy orchestr zazáří také v nových uniformách.

Eva Pinkasová, místopředsedkyně výboru Spolku přátel umění Mladá Boleslav 

Více fotografií v článku na mb-netu