SKVOSTNÝ ZAČÁTEK KONCERTNÍ SEZÓNY

19.01.2024

Mladoboleslavský Kruh přátel hudby hostil na úvod sezóny Duo Euforico. Houslistka Ludmila Pavlová a violoncellista Eduard Šístek se představili v nově zrekonstruované aule Pekařova gymnázia, která je pro komorní hudbu akusticky ideálním prostorem.

Může nás těšit, že oba protagonisté mají vztah k našemu městu. Ludmila Pavlová zde má svou první paní učitelku – Dianu Novákovou a filharmonik Eduard Šístek pochází z místní muzikantské rodiny a měl v našem gymnáziu svůj první sólový recitál (ve 13 letech!).

Umělci předvedli, jak bohaté možnosti smyčcové duo nabízí. Dramaturgie koncertu postupovala netradičně od moderní hudby ke staré a umožňovala interpretům ukázat mnohé výrazové a technické finesy smyčcové hry. Nejprve zazněl soudobý lotyšský skladatel Vasks, jehož duo vyniklo kontrastem pomalých mystických částí a rychlých pasáží stavěných na principu minimalismu. Následoval vrchol koncertu – velmi náročné a skvěle provedené Ravelovo duo. Po přestávce nás osvěžil křišťálově provedený Mozart a program zakončila populární Passacaglia na Händelovo téma norského skladatele Halvorsena.

Souhra dua byla dokonalá – umělci se dokázali na pódiu vzájemně doplňovat a inspirovat. Při silné dynamice dosahovali téměř zvuku smyčcového kvarteta. (Ostatně brzy budeme moci porovnat s Bennewitzovým kvartetem, které vystoupí 2. května právě v aule gymnázia). Jako smyčcař (vysvětlivka: hráč a učitel na smyčcové nástroje) jsem se zatajeným dechem obdivovala dokonale intonačně čistou hru non vibrato, neslyšné výměny smyku při hře fortissimo nebo dokonalý smyk ricochet. Rovněž hra pizzicato byla obdivuhodně pestrá.

Ale není nutné zacházet do detailů – mladí umělci mají dar hudbu předávat a stačilo "poslouchat srdcem" (název celého programu), aby si člověk odnesl velký umělecký zážitek a pozitivní energii do dalších dnů. Duo Euforico sklidilo velké ovace, početné publikum si vytleskalo dva přídavky (Bartók a Gliere).

Pochvalu si zaslouží také milé vystoupení malého předskokana – nadějného houslisty místní ZUŠ Romana Huška.

Příště se (nejen) abonenti Kruhu přátel hudby sejdou v Městském divadle – 28. února nás čeká Smetanovo trio, které provede mimo jiné slavné Trio g moll Bedřicha Smetany. Užijme si spolu letošní Rok české hudby!

Eva Pinkasová, Spolek přátel umění Mladá Boleslav