ROMANTIKA V NEJLEPŠÍM PODÁNÍ

18.04.2024

Kdo v pondělí 15. dubna vyšlapal schody do Zrcadlového sálu kosmonoského zámku, jistě nelitoval. Znamenití interpreti pianista Martin Kasík a hobojista Vilém Veverka potvrdili, že patří ke špičkám našeho současného výkonného umění. Pro početné a pozorné publikum připravili večer romantické hudby, v závěru doplněný hudbou lehce novější.

Koncert zahájil výběr z Písní beze slov Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Tyto drobné romantické skvosty jsou původně psány pro klavír - v úpravě pro hoboj a klavír vyzněly v bohaté akustice velmi krásně a v dokonalé souhře.

Následovalo Chopinovo Scherzo b moll v podání Martina Kasíka. Jeho pojetí se těžko popisuje, protože dochází slova (...kde slova končí, hudba začíná…). Martin Kasík je plně ponořen do hudby, samozřejmá virtuozita slouží úžasné agogice. Jeho Chopin je vášnivý i niterný, dramatický i zasněný, stále něžný – prostě absolutní provedení, které podle mě nemůže být lepší. V průběhu večera jsme si mohli vychutnat ještě neméně slavnou Chopinovu Baladu g moll. Martin Kasík si obdivuhodně poradil s nedokonalým nástrojem, který je na zámku zatím k dispozici – bylo slyšet zvuky pedálu a během hraní také povolila klavírní stolička.

Mezi Chopinovy mistrovské kusy interpreti zařadili "populární" hobojovou sonátu Camilla Saint-Saënse. Hoboj Viléma Veverky zní měkce a ušlechtile, jeho technika je dokonalá – kaskády stupnic a akordů působí naprosto samozřejmě – je opravdovým mistrem svého nástroje. Na pódiu působí trochu neklidně, často se pohybuje, někdy může jeho aktivita působit až rušivě.

Koncert zakončila závažná Suita Pavla Haase pro hoboj a klavír. Skladba z roku 1939 odráží tehdejší hrůzu obcházející Evropu, autor ji psal před deportací do koncentračního tábora, kde později zemřel. Skladbou prochází úryvky svatováclavského a husitského chorálu, které vnáší do díla naději.

Publikum hudebníky odměnilo vřelým potleskem, květiny předávala saxofonistka místní ZUŠ Renata Schulzová, která na samotný úvod koncertu vystoupila s procítěným výkonem za doprovodu Miroslavy Hořákové.

Nezbývá než se těšit na 2. května, kdy v aule Pekařova gymnázia zahraje slavné Bennewitzovo kvarteto Haydna, Schulhoffa a Dvořáka. Nenechte si vystoupení čestného člena našeho spolku ujít! Opět bude k dispozici výtah s liftboyem Liborem Švejdou. :-)

Eva Pinkasová, Spolek přátel umění Mladá Boleslav