Afrika volá Evropu

07.05.2023

Tak zní název nového programu kvarteta zobcových fléten iFlautisti. A členky kvarteta jej, s hravostí a fantazií sobě vlastní, úspěšně provedly v Zrcadlovém sále zámku Kosmonosy v rámci abonentního cyklu KPH.

Zobcová flétna zažívá v posledních dvaceti letech neuvěřitelný vzestup. Přibývá nejen nadšených hráčů a pedagogů, ale také skladatelů píšících zajímavé a kvalitní kompozice pro tento nástroj. Zároveň se objevují nové a nové materiály, z nichž lze čerpat znalost interpretace hudby středověku, renesance a baroka.

Vystoupení kvarteta iFlautisti nabídlo jak poučenou interpretaci staré hudby, tak i provedení skladeb soudobých autorů. A ještě něco navíc – osobité a originální doteky světa živelné energie a magie tradiční hudby mnoha národů. Celkovou barevnost vystoupení dotvářelo množství mistrovských nástrojů, které interpretky neustále měnily a které také představily publiku odborným výkladem. Zvuk hlubokých fléten přispěl k místy až meditativnímu charakteru skladeb, stejně jako využití moderních technik hry na zobcovou flétnu.

Posluchači si velmi pochvalovali originální a vřelé uvádění jednotlivých skladeb samotnými protagonistkami. Byli jsme tak ještě více vtaženi do fantazijního světa zobcových fléten, které nás provázely na cestě z Evropy do Afriky přes Asii a Jižní Ameriku zpět do Evropy na Balkán. Kdo si na chvíli zavřel oči, mohl divoce tančit kolem ohně s africkým šamanem nebo rumunskými venkovany, aby se vzápětí procházel mezi sakurami v japonské zahradě, hleděl do očí kondorovi v bezútěšných Andách či brázdil oceán na krunýři karety obrovské.

Pochvalu od iFlautisti i diváků si vysloužilo také předskakující kvinteto Flauto Collegium ze ZUŠ Mladá Boleslav. Potěšitelná byla i hojná účast současných i bývalých žáků ZUŠ a jejich rodičů. Je moc fajn, když se v překrásném prostředí zámku potkají žáci v doprovodu rodičů se svými vzory a učiteli.

Jelikož se členkám kvarteta iFlautisti na zámku Kosmonosy líbilo a dostalo se jim vřelého přijetí, je velká naděje, že se s nimi v budoucnu ještě potkáme a užijeme si čirou radost z hudby.

Tomáš Rýdl, člen Spolku přátel umění Mladá Boleslav