Sbor českých bratří jako koncertní síň

09.04.2025

Vyjádření PaedDr. Zdeňky Kuhnové k chybně uvedenému autorství tohoto článku v dubnovém BOLESLAVANu:

Vážení přátelé SPU, v dubnovém Boleslavanu vznikla tisková chyba a váš článek byl nedopatřením otisknut v rubrice VYJÁDŘENÍ ZASTUPITELŮ pod mým jménem. Vaši iniciativu samozřejmě podporuji, a ještě se k ní vyjádřím.
Všechny vás zdravím a držím dobré věci palce.
Dr. Kuhnová Zdeňka
Zastupitelka


Mladá Boleslav se může pyšnit mimořádnou historickou památkou – budovou Sboru českých bratří, která je už od osmdesátých let 20. století městem využívána jako výstavní a koncertní síň. Zároveň slouží i pro pořádání akcí pro školy, pro kulturní programy při jarmarcích apod. A vzhledem k tomu, že Boleslav (prozatím) nemá větší koncertní sál, se zde konají některé orchestrální a komorní koncerty klasické hudby. Prostě jeho využívání je široké a téměř vždy je potřeba dobrá akustika prostoru, a to zejména při koncertech.

Vzhledem ke klimatickým podmínkám je ve Sboru českých bratří koncertní sezóna omezena pouze na teplejší období roku (od května do září). Vítáme tedy jakoukoli iniciativu z vedení města směřující k většímu komfortu pro posluchače koncertů v tomto období (např. v současné době avizovaný a v letošním rozpočtu schválený celoplošný vyhřívaný koberec, i když bude finančně a provozně dost náročný).

Již delší dobu ale upozorňujeme, že prostor potřebuje zejména akustické úpravy, protože byl původně určen k jiným účelům a byl jinak vnitřně vybaven. Zážitek návštěvníků i umělců při koncertu je zvukově zkreslený a často rušený nevhodnými a nevyváženými odrazy zvuku. Ani mluvenému slovu není dobře rozumět.

Akustické úpravy jsou v dnešní době u adaptovaných koncertních síní samozřejmostí. Že to je možné, ukazuje například nedávná rekonstrukce Koncertního sálu Atrium Žižkov v Praze.

Doporučujeme, aby se nejprve, před všemi následnými úpravami, provedl akustický posudek akreditovaným akustickým studiem. Z něho by pak vyplynula doporučení k řešení akustických poměrů interiéru budovy s ohledem na její historii a význam. Kýženým výsledkem by byl srozumitelný poslech jak hudby, tak mluveného slova a tím by se výrazně zvýšila kvalita využití prostoru. Různá akustická studia tento problém řeší v řadě podobných objektů, umějí to a výsledky jsou výborné.

Věříme, že se najde pro tuto iniciativu porozumění. Akustické úpravy pak budou sloužit po mnoho dalších let bez dalších provozních nákladů.

Protože se částečně podílíme na přípravě koncertů Kruhu přátel hudby, jsme připraveni svými zkušenostmi a možnostmi co nejvíce pomoci, aby tento prostor sloužil svému historicky novému účelu vhodným způsobem.

Spolek přátel umění Mladá Boleslav, www.spumb.cz