Alinde Quintet byl brilantní – a co my?
Koncert Alinde Quintetu 18. června ve Sboru českých bratří byl nádhernou příležitostí slyšet kombinaci dechových nástrojů v klasickém složení příčná flétna, hoboj, klarinet, fagot a lesní roh. Takové složení jsme tu delší dobu neměli. Publika se sešlo tak přiměřeně termínu (fotbal) a místu konání, rozhodně volných míst v sále zbylo dost.
Soubor je složen z výborných muzikantů, kteří dokáží během vystoupení vykouzlit neuvěřitelnou paletu zvukových barev a podali báječný výkon. Navíc byli velice příjemní, komunikativní a dokázali nám přiblížit jednotlivé skladby i zajímavým slovem na úvod.
Veškerou jejich námahu ale zničila akustika sálu. Její nevhodnost pro koncertní vystoupení se opět opakovaně ukázala v celé nahotě.
Doufám, že snad umělci to tak ze svého místa nevnímali, protože byli podle mne skvělí jako jednotlivci i v souhře a nezasloužili by si to. Ale já jsem slyšel (a podle ohlasů po koncertě až na malé výjimky většina sálu) při troše přehánění hřmot ze sudu ve sklepě. Zejména znělá horna byla slyšet odevšad, ale to postihlo občas i ostatní nástroje, asi jak se tóny odrážely všemi směry od apsidy. Fagot i krásně barevný klarinet, pohyblivá flétna a v poslední skladbě i sametový zvuk anglického rohu splývaly při rychlejších pasážích v hluk. Výrazný hoboj byl slyšet relativně nejlépe, ale to samozřejmě nestačilo. Prostě muzikanti se snažili, odvedli krásný výkon a my jsme jim to zkazili.
Krutým způsobem jsem si potvrdil, že ve Sboru českých bratří je akustika dobrá a správná pro provozování chrámových produkcí. Je tam ten majestátní hall a echo, které patří k provolávání kněze, doprovodům varhan a zpěvu chrámového sboru sloužících k nastolení posvátné atmosféry. Pro koncerty je tato akustika naprosto nevhodná, a to pomíjím řadu jiných nedostatků této jinak jistě krásné stavby, určené ale pro jiné účely.
Omlouvám se těm, které jsem svým tentokrát možná značně příkrým názorem nepotěšil, ale mě ta situace dlouhodobě velmi tíží. Možná, že by akustik poradil, jaké úpravy citlivě udělat, aby se zvuk zlepšil a alespoň na letní měsíce by tento prostor byl využitelný. A stále doufám, že lze v Mladé Boleslavi najít vhodnější sál k poslechu klasické hudby po celou zimní sezonu. Možná se jenom jedná o nějaké nevelké peníze na kulturu navíc, možná o trochu dobré vůle navíc, ale to by snad za jednání stálo. Alespoň dva vhodné prostory tady v Boleslavi určitě jsou! V jednom máme umístěn klavír a v druhém byl vánoční koncert Mladoboleslavského komorního orchestru. S majiteli obou by stálo za to dále jednat. Pokud bychom jako spolek lidí, kteří přejí umění, ale nemají výkonnou moc, mohli komukoli zainteresovanému nějak přispět k řešení situace, nabízíme spolupráci.
Ing. Petr Feřt, místopředseda Spolku přátel umění Mladá Boleslav a syn zakladatele Kruhu přátel hudby pana Josefa Feřta